Sunsets at Sand Key Park Race #2

Overall Finish List

June 03, 2016


Results By: Florida Road Race Management

5k

Place* Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time Pace
1 Cooper Labrant Largo FL 445 16 M 1 Overall 17:58.1 17:58.1 5:48/M
2 Jeff Hurd Largo FL 82 43 M 2 Overall 20:19.4 20:19.4 6:33/M
3 Parker Lewis Largo FL 414 18 M 3 Overall 20:29.0 20:29.0 6:36/M
4 Will Stone Largo FL 427 12 M 1/3 11-12 20:41.7 20:41.7 6:40/M
5 Mickey Hooke Bradenton FL 423 55 M 1/13 55-59 20:42.6 20:42.6 6:41/M
6 Bill McDonald Bradenton FL 394 55 M 2/13 55-59 20:51.3 20:52.7 6:44/M
7 Caleb Lewis Palm Harbor FL 74 18 M 1/12 15-19 20:58.3 20:58.3 6:46/M
8 John Shea Tampa FL 396 50 M 1/9 50-54 21:06.0 21:10.9 6:48/M
9 Bill Cottrell Clearwater FL 448 47 M 1/11 45-49 21:16.2 21:16.2 6:52/M
10 Ritesh Chandrasekaran Pinellas Park FL 450 16 M 2/12 15-19 21:22.7 21:23.5 6:54/M
11 Ethan Beaman Largo FL 95 15 M 3/12 15-19 21:31.7 21:33.5 6:56/M
12 Sam Workman Largo FL 76 14 M 1/3 13-14 21:38.3 21:38.3 6:59/M
13 Mark Courchane Palm Harbor FL 13 29 M 1/5 25-29 22:19.5 22:21.4 7:12/M
14 William Stone Largo FL 426 43 M 1/7 40-44 22:22.4 22:28.5 7:13/M
15 Jonathan Domico Clearwater FL 16 33 M 1/6 30-34 22:25.9 22:27.0 7:14/M
16 Bruce Wildgrube Bradenton FL 431 55 M 3/13 55-59 22:29.1 22:30.3 7:15/M
17 Eric Erickson Robinson IL 410 48 M 2/11 45-49 22:35.9 22:35.9 7:17/M
18 Danny Davis Saint Petersburg FL 367 46 M 3/11 45-49 22:48.1 22:48.1 7:21/M
19 Justin Miller Tampa FL 42 28 M 2/5 25-29 22:50.2 22:53.0 7:22/M
20 Ethan Hurd Largo FL 81 11 M 2/3 11-12 23:04.2 23:04.2 7:26/M
21 Sebring Sierra Tampa FL 449 33 M 2/6 30-34 23:07.2 23:09.7 7:27/M
22 Russell Gonzalez Clearwater FL 23 52 M 2/9 50-54 23:11.5 23:11.5 7:29/M
23 Eric Rose Saint Petersburg FL 385 16 M 4/12 15-19 23:13.6 23:14.8 7:29/M
24 Michael Hosmer New Port Richey FL 415 59 M 4/13 55-59 23:17.9 23:24.0 7:31/M
25 John Doyle Clearwater FL 17 42 M 2/7 40-44 23:28.3 23:30.2 7:34/M
26 Malhar Patel Pinellas Park FL 441 16 M 5/12 15-19 23:53.7 23:56.0 7:42/M
27 Ruben Luna Largo FL 83 55 M 5/13 55-59 23:55.6 23:58.3 7:43/M
28 Steve Karpacs Tampa FL 99 53 M 3/9 50-54 24:16.0 24:17.2 7:50/M
29 Burch Baskett Palm Harbor FL 3 47 M 4/11 45-49 24:17.7 24:25.5 7:50/M
30 Timothy Purol Clearwater FL 70 58 M 6/13 55-59 24:30.6 24:36.6 7:54/M
31 Jameson Salzano Tampa FL 407 17 M 6/12 15-19 24:50.1 24:52.4 8:01/M
32 Jiri Novak Largo FL 89 56 M 7/13 55-59 24:51.8 24:51.8 8:01/M
33 Allen Ahern Redington Shores FL 1 57 M 8/13 55-59 24:53.7 24:55.2 8:02/M
34 Daniel Hernandez Tampa FL 27 39 M 1/7 35-39 25:22.9 25:33.2 8:11/M
35 Ron Murawsky Palm Harbor FL 440 61 M 1/7 60-64 25:36.8 25:38.0 8:15/M
36 Tom Hoffman Largo FL 418 52 M 4/9 50-54 25:49.1 25:55.2 8:20/M
37 Nicholas Zamora Largo FL 78 10 M 1/5 1-10 25:55.7 25:57.8 8:22/M
38 Dan Luddy Odessa FL 187 38 M 2/7 35-39 25:56.0 26:12.7 8:22/M
39 Derek Makowski Clearwater FL 373 30 M 3/6 30-34 25:59.1 26:17.7 8:23/M
40 David Toms Pinellas Park FL 91 41 M 3/7 40-44 26:25.2 26:31.3 8:31/M
41 Chris Cottrell Belleair FL 447 14 M 2/3 13-14 26:32.5 26:32.5 8:34/M
42 Don Ziter Palm Harbor FL 393 56 M 9/13 55-59 26:49.7 26:51.4 8:39/M
43 Gustavo Fernandez Brandon FL 18 16 M 7/12 15-19 26:58.0 26:58.8 8:42/M
44 Henning Tonnesen Clearwater FL 389 54 M 5/9 50-54 26:59.1 27:08.9 8:42/M
45 Michael Patterson Dunedin FL 429 61 M 2/7 60-64 27:11.4 27:16.7 8:46/M
46 Craig Hutchison Saint Petersburg FL 98 59 M 10/13 55-59 27:30.4 27:32.9 8:52/M
47 Jett Satti Belleair Beach FL 195 10 M 2/5 1-10 27:34.9 27:34.9 8:54/M
48 Aaron Cherry Tampa FL 10 39 M 3/7 35-39 27:48.5 28:02.5 8:58/M
49 Soloman Nader New Port Richey FL 452 30 M 4/6 30-34 27:53.1 27:53.1 9:00/M
50 Aydon Breunig Largo FL 7 9 M 3/5 1-10 27:55.5 27:55.5 9:00/M
51 Thomas Webb Tampa FL 391 44 M 4/7 40-44 27:56.2 28:12.2 9:01/M
52 Matthew Denote Clearwater FL 197 44 M 5/7 40-44 27:59.3 28:07.9 9:02/M
53 Matthew Dobbs Clearwater FL 401 26 M 3/5 25-29 28:05.7 28:20.1 9:04/M
54 Alan Hukki Largo FL 422 15 M 8/12 15-19 28:08.2 28:11.6 9:05/M
55 Oliver Hahn Seminole FL 370 13 M 3/3 13-14 28:14.2 28:17.4 9:06/M
56 Eric Doulk Tampa FL 436 53 M 6/9 50-54 28:17.2 28:29.2 9:07/M
57 Bill Conway Clearwater FL 192 48 M 5/11 45-49 28:19.4 28:28.3 9:08/M
58 Mike Blue Clearwater FL 260 48 M 6/11 45-49 28:21.1 28:32.0 9:09/M
59 John Noell Largo FL 198 61 M 3/7 60-64 28:22.6 28:28.0 9:09/M
60 Dennis Chaplin Clearwater FL 68 61 M 4/7 60-64 29:10.7 29:14.5 9:25/M
61 Frank Adornato St. Petersburg FL 409 69 M 1/6 65-69 29:15.9 29:20.5 9:26/M
62 Daniel Dollar Saint Petersburg FL 15 35 M 4/7 35-39 29:23.5 29:31.5 9:29/M
63 Avery Reynolds St. Petersburg FL 189 9 M 4/5 1-10 29:30.0 29:31.4 9:31/M
64 Joe Novak 186 39 M 5/7 35-39 29:31.6 29:40.8 9:31/M
65 Will Brock Dunedin FL 258 31 M 5/6 30-34 29:32.0 29:38.9 9:32/M
66 Brad Wolpert Tampa FL 499 45 M 7/11 45-49 29:39.0 29:44.2 9:34/M
67 Jim Sheets Largo FL 77 55 M 11/13 55-59 29:44.6 29:53.7 9:35/M
68 Bob Glenn Seminole FL 92 67 M 2/6 65-69 29:51.2 29:58.5 9:38/M
69 Grahm Zediker 88 33 M 6/6 30-34 30:23.5 30:32.4 9:48/M
70 Andres Luna Largo FL 253 8 M 5/5 1-10 31:29.2 31:31.8 10:09/M
71 Jim Sheridan Clearwater FL 58 66 M 3/6 65-69 31:56.7 32:10.8 10:18/M
72 Zack Essek Tampa FL 437 17 M 9/12 15-19 31:59.6 32:02.2 10:19/M
73 Jacob Richards Seminole FL 383 16 M 10/12 15-19 32:14.4 32:18.5 10:24/M
74 Lewis Langford Clearwater FL 33 54 M 7/9 50-54 32:43.6 32:50.4 10:33/M
75 Matt Pharco Port Orange FL 455 28 M 4/5 25-29 33:41.5 33:55.4 10:52/M
76 Silky Sullivan Seminole FL 66 72 M 1/3 70-74 33:43.6 33:48.3 10:53/M
77 Jim Wannamaker Palm Harbor FL 430 67 M 4/6 65-69 34:10.6 34:21.2 11:01/M
78 Joe Gabriel Indian Rocks Beach FL 432 56 M 12/13 55-59 34:31.4 34:39.7 11:08/M
79 Chase Newsom Tampa FL 376 11 M 3/3 11-12 34:49.2 35:04.1 11:14/M
80 Steve Lunsford Saint Petersburg FL 35 65 M 5/6 65-69 35:50.6 35:53.0 11:34/M
81 Brandon Clark Clearwater FL 259 27 M 5/5 25-29 36:09.3 36:54.4 11:40/M
82 Martin Nevitt Chevy Chase MD 403 60 M 5/7 60-64 36:21.4 36:28.0 11:44/M
83 Thomas Shea Tampa FL 395 16 M 11/12 15-19 37:13.8 37:17.8 12:00/M
84 James Massie Clearwater FL 40 52 M 8/9 50-54 37:22.6 37:22.6 12:03/M
85 Shawn Parker St Petersburg FL 46 41 M 6/7 40-44 37:41.7 37:49.1 12:09/M
86 Raul Medina Tampa FL 434 35 M 6/7 35-39 38:16.7 38:17.0 12:21/M
87 James Ladig Clearwater FL 31 73 M 2/3 70-74 38:19.2 38:28.9 12:22/M
88 Scott Merklinger Eustis FL 405 45 M 8/11 45-49 38:33.8 38:50.2 12:26/M
89 Hunter Newsom Tampa FL 378 45 M 9/11 45-49 39:10.3 39:29.3 12:38/M
90 Matt Workman Largo FL 87 45 M 10/11 45-49 39:49.8 40:05.2 12:51/M
91 Carson Overfield Tampa FL 381 15 M 12/12 15-19 40:35.6 40:40.0 13:05/M
92 Brooks McCormick Largo FL 438 61 M 6/7 60-64 41:32.3 41:42.9 13:24/M
93 Robert Driggs Odessa FL 425 51 M 9/9 50-54 43:10.5 43:30.8 13:55/M
94 Joshua Payne Plant City FL 50 24 M 1/1 20-24 43:25.1 43:48.3 14:00/M
95 Jeff Dodson Pinellas Park FL 453 57 M 13/13 55-59 44:09.1 44:23.5 14:15/M
96 Mike Weimar 93 43 M 7/7 40-44 44:38.5 44:59.7 14:24/M
97 James Krivacs Clearwater FL 29 60 M 7/7 60-64 47:23.4 47:34.9 15:17/M
98 Don Herring Saint Petersburg FL 419 74 M 3/3 70-74 47:58.6 48:13.0 15:28/M
99 John Geigle Palm Harbor FL 249 66 M 6/6 65-69 51:58.6 52:03.7 16:46/M
100 Bryan Ludwig Seminole FL 252 39 M 7/7 35-39 52:31.6 52:50.2 16:56/M
 
Place* Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time Pace
101 Joe Payne Plant City FL 47 49 M 11/11 45-49 54:51.7 55:16.0 17:42/M
*Overall place within gender