Sunsets at Sand Key Park Race #3

Age Group Results

July 01, 2016


Results By: Florida Road Race Management


Men: Top Finishers 1-10 11-12 13-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Women: Top Finishers 1-10 11-12 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

5k

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Casey France St. Pete FL 520 27 15 23:33.4 23:33.4 7:36/M
2 Jackie Knadler Aurora CO 460 33 22 24:30.1 24:44.1 7:54/M
3 Anna Hamilton Clearwater FL 256 17 29 25:31.7 25:31.7 8:14/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joseph Anderson Lynchburg VA 502 24 1 19:30.6 19:30.6 6:17/M
2 Jackson Gillette Seminole FL 478 17 2 19:58.0 19:58.0 6:26/M
3 Shaun Reid Palm Harbor FL 52 19 3 20:30.9 20:30.9 6:37/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kelsey Watson Largo FL 63 9 105 36:02.6 36:02.6 11:37/M
2 Ava Domico Clearwater FL 518 9 112 38:11.9 38:24.1 12:19/M
3 Ava Fauber Clearwater FL 67 10 126 40:06.2 40:19.1 12:56/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Aydon Breunig Largo FL 7 9 39 26:32.6 26:32.6 8:34/M
2 Jett Satti Belleair Beach FL 195 10 55 28:21.7 28:21.7 9:09/M
3 Avery Reynolds St. Petersburg FL 189 9 57 28:39.0 28:39.0 9:15/M
4 Ronan Yeager Seminole FL 465 9 103 35:56.2 36:04.2 11:35/M
5 Andres Luna Largo FL 599 8 108 37:01.0 37:20.5 11:56/M
6 Gavyn Santore Dunedin FL 539 7 135 45:58.8 46:05.2 14:50/M
7 Evan Pickles Tampa FL 534 9 150 54:06.2 54:23.6 17:27/M
Top

Female 11 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Morgan Beardsley Aurora CO 461 12 96 35:05.4 35:19.9 11:19/M
2 Courtney Watson Largo FL 64 12 134 44:34.7 44:34.7 14:23/M
Top

Male 11 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ethan Hurd Largo FL 81 11 8 22:37.6 22:37.6 7:18/M
2 Mateo Luna Largo FL 85 11 21 24:36.1 24:36.1 7:56/M
3 Max Vanderland Odessa FL 544 12 37 26:25.6 26:25.6 8:31/M
Top

Male 13 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Andrey Vanderland Odessa FL 542 13 98 35:25.8 35:25.8 11:25/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Gabby Hamblin Saint Petersburg FL 490 18 34 26:10.7 26:10.7 8:26/M
2 Grace Hamblin Saint Petersburg FL 491 18 54 28:18.1 28:18.1 9:08/M
3 Morgan Palasti Oldsmar FL 532 18 81 31:52.9 31:52.9 10:17/M
4 Tracey Payne Plant City FL 49 16 127 40:52.3 41:10.1 13:11/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dalton Boyer Seminole FL 482 15 6 22:21.9 22:21.9 7:13/M
2 Armin Boseic Clearwater FL 495 17 9 22:48.9 22:48.9 7:21/M
3 Henry Brzycki Oldsmar FL 512 17 23 24:54.0 24:54.0 8:02/M
4 Alex Cole Largo FL 474 16 25 25:02.9 25:02.9 8:05/M
5 Dennis Le Largo FL 479 18 40 26:34.3 26:38.4 8:34/M
6 Jason Ha 496 15 83 32:08.8 32:13.1 10:22/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Katie Lunsford Saint Petersburg FL 37 21 48 27:39.2 27:39.2 8:55/M
2 Ginny Anderson Lynchburg VA 501 24 73 30:32.5 30:40.3 9:51/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Pierce Popovich Valrico FL 536 20 51 27:41.1 27:46.6 8:56/M
2 Colbert Blanchard Tampa FL 507 20 100 35:30.3 35:36.2 11:27/M
3 Joshua Payne Plant City FL 50 24 148 53:44.2 54:04.3 17:20/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Heidi Meyer Brandon FL 526 27 157 1:01:07.0 1:01:22.8 19:43/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mark Courchane Palm Harbor FL 13 29 14 23:21.7 23:21.7 7:32/M
2 Justin Miller Tampa FL 42 28 18 24:10.2 24:10.2 7:48/M
3 Vikarma Brooks Lakeland FL 509 28 52 28:04.1 28:10.5 9:03/M
4 Brandon Clark Clearwater FL 259 27 91 34:17.5 34:38.2 11:04/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Celeste Domico Clearwater FL 72 34 33 26:10.0 26:10.0 8:26/M
2 Melissa Berrios Palm Harbor FL 96 30 44 27:20.6 27:30.2 8:49/M
3 Jamie Clark Clearwater FL 11 31 107 36:15.4 36:22.9 11:42/M
4 Jennifer Bates Bradenton FL 505 32 138 46:55.7 52:47.2 15:08/M
5 Leigh Siverling Riverview FL 541 34 154 57:49.6 58:05.5 18:39/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Broache Tampa FL 600 31 5 21:14.6 21:14.6 6:51/M
2 Jonathan Domico Clearwater FL 16 33 10 22:49.9 22:49.9 7:22/M
3 Eddie Keller Riverview FL 481 34 45 27:23.8 27:23.8 8:50/M
4 Will Brock Dunedin FL 258 31 64 29:12.3 29:20.5 9:25/M
5 Grahm Zediker 88 33 75 30:52.9 30:57.6 9:57/M
6 Charles Cornnell Oldsmar FL 515 31 90 33:57.8 34:03.1 10:57/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Julie Blum Largo FL 4 36 31 25:47.4 25:47.4 8:19/M
2 Holly Graziadio Oldsmar FL 473 39 84 32:34.7 32:45.6 10:30/M
3 Katie Riston Clearwater FL 193 36 87 33:17.2 33:24.2 10:44/M
4 Paetra Satti Belleair Beach FL 196 38 109 37:34.2 37:51.2 12:07/M
5 Laura Jenkins Seminole FL 467 37 114 38:19.1 38:27.7 12:22/M
6 Sandra Miller Saint Petersburg FL 483 35 128 41:10.9 41:18.0 13:17/M
7 Dayna Santore Dunedin FL 538 36 136 45:59.4 46:05.9 14:50/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Andy Mascherino Seminole FL 492 35 11 22:52.5 22:52.5 7:23/M
2 Raul Medina Tampa FL 476 35 26 25:10.0 25:10.0 8:07/M
3 Daniel Hernandez Tampa FL 27 39 32 25:56.6 26:01.7 8:22/M
4 Dan Luddy Odessa FL 187 38 47 27:31.0 27:50.1 8:53/M
5 Joe Novak 186 39 66 29:23.5 29:35.4 9:29/M
6 Daniel Dollar Saint Petersburg FL 15 35 76 31:10.9 31:20.6 10:03/M
7 Bryan Ludwig Seminole FL 252 39 149 53:45.2 53:57.8 17:20/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jennifer Bumbalough Safety Harbor FL 9 44 56 28:27.0 28:27.0 9:11/M
2 Catherine Watson Largo FL 62 40 86 33:13.1 33:13.1 10:43/M
3 Erica Lindquist St. Petersburg FL 524 43 88 33:18.2 33:26.3 10:45/M
4 Julie Diersing St.petersburg FL 14 41 115 38:30.0 38:38.5 12:25/M
5 Franceen Gonzales Largo FL 21 44 129 41:20.4 41:30.0 13:20/M
6 Geena Silvia Tampa FL 540 41 131 41:54.8 42:09.3 13:31/M
7 Christy Wellman Clearwater FL 487 42 139 47:39.0 47:54.2 15:22/M
8 Kristi Gordon Tampa FL 521 43 156 59:57.3 1:00:14.2 19:20/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jeff Hurd Largo FL 82 43 4 20:41.6 20:41.6 6:40/M
2 John Doyle Clearwater FL 17 42 13 23:08.0 23:08.0 7:28/M
3 Daniel Brzycki Oldsmar FL 510 42 41 26:40.2 31:27.9 8:36/M
4 Matthew Denote Clearwater FL 197 44 69 30:02.3 30:13.3 9:41/M
5 Lewis Jones Odessa FL 523 40 78 31:20.1 31:25.5 10:06/M
6 Shawn Parker St Petersburg FL 46 41 111 38:06.0 38:15.3 12:17/M
7 Mike Weimar 93 43 137 46:20.0 52:11.0 14:57/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Deborah Brzycki Oldsmar FL 511 48 35 26:22.9 31:10.0 8:30/M
2 Melanie Walters Clearwater FL 79 46 59 28:39.9 28:39.9 9:15/M
3 Stephanie Bergen Tampa FL 489 49 62 29:00.4 29:00.4 9:21/M
4 Betty Lambert Blue Clearwater FL 194 46 102 35:52.3 35:58.1 11:34/M
5 Kimberly Collins Tampa FL 514 47 104 35:59.2 36:08.4 11:36/M
6 Ashley Yeager Seminole FL 464 47 110 38:02.7 38:12.7 12:16/M
7 Yayoi Skipper Saint Petersburg FL 494 46 121 39:20.2 39:38.2 12:41/M
8 Vicky Lopez 84 47 130 41:20.9 41:45.2 13:20/M
9 Tammy Beuthien Lexington KY 506 48 145 50:58.8 51:08.7 16:26/M
10 Stacey Pickles Tampa FL 535 49 151 54:28.3 54:44.1 17:34/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Danny Davis Saint Petersburg FL 480 46 12 23:01.9 23:01.9 7:25/M
2 Howard Bereen Tampa FL 488 47 20 24:31.9 24:36.2 7:55/M
3 Bill Conway Clearwater FL 192 48 50 27:40.6 27:46.0 8:55/M
4 Mike Blue Clearwater FL 260 48 53 28:14.2 28:19.4 9:06/M
5 David Shiner Saint Petersburg FL 471 45 93 34:31.4 34:36.1 11:08/M
6 Joe Payne Plant City FL 47 49 143 49:51.4 50:13.7 16:05/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Stacey Gill Safety Harbor FL 20 53 38 26:27.4 26:27.4 8:32/M
2 Lynn Lewis Largo FL 90 54 117 38:40.8 38:48.6 12:28/M
3 Beth Lunsford Saint Petersburg FL 36 53 119 39:03.0 39:14.0 12:36/M
4 Inge Sanders Largo FL 475 52 122 39:40.4 39:40.4 12:48/M
5 Elaine Vanderland Odessa FL 543 50 146 50:59.5 51:13.0 16:27/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Russell Gonzalez Clearwater FL 23 52 17 24:02.3 24:02.3 7:45/M
2 Steve Karpacs Tampa FL 99 53 19 24:21.6 24:21.6 7:51/M
3 Tom Hoffman Largo FL 484 52 46 27:28.4 27:43.3 8:52/M
4 David Dehart Raleigh NC 517 54 58 28:39.6 28:45.6 9:15/M
5 Matt Reid Palm Harbor FL 53 53 63 29:10.3 29:18.8 9:25/M
6 Eric Doulk Tampa FL 468 53 65 29:17.7 29:22.4 9:27/M
7 Michael Turner Largo FL 61 54 72 30:26.8 30:26.8 9:49/M
8 Jesse Skipper Saint Petersburg FL 493 53 89 33:38.9 33:56.8 10:51/M
9 Peter Vanderland Odessa FL 545 50 106 36:06.7 36:20.5 11:39/M
10 John Baker Brandon FL 504 51 118 38:56.0 39:06.3 12:34/M
11 Scott Meyer Brandon FL 527 52 124 39:55.0 40:10.9 12:53/M
12 James Massie Clearwater FL 40 52 133 43:49.6 43:53.9 14:08/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Carol Bancroft Safety Harbor FL 180 56 36 26:25.1 26:25.1 8:31/M
2 Julide Burak Seminole FL 513 55 71 30:23.8 30:29.4 9:48/M
3 Ann Courchane Palm FL 12 58 74 30:52.8 30:52.8 9:57/M
4 Sally Smith Largo FL 22 57 79 31:22.1 31:22.1 10:07/M
5 Jeanne Fine Dunedin FL 19 59 82 31:58.3 32:10.4 10:19/M
6 Carol Gonzalez Clearwater FL 24 59 85 32:53.5 33:00.2 10:36/M
7 Kristine Hartland Seminole FL 459 55 132 42:09.9 42:14.0 13:36/M
8 Marilyn Mundo Clearwater FL 43 59 142 48:16.3 48:24.1 15:34/M
9 Susan Brown Largo FL 472 55 153 55:43.9 55:48.3 17:58/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Timothy Purol Clearwater FL 70 58 16 23:45.7 23:45.7 7:40/M
2 Ruben Luna Largo FL 83 55 24 24:57.4 24:57.4 8:03/M
3 Jiri Novak Largo FL 89 56 27 25:12.4 25:12.4 8:08/M
4 Allen Ahern Redington Shores FL 1 57 28 25:23.3 25:23.3 8:11/M
5 Paul Giuliani Dunedin FL 466 57 42 26:40.2 26:40.2 8:36/M
6 Jonathan Dawe Tampa FL 470 59 60 28:40.7 28:46.9 9:15/M
7 Craig Hutchison Saint Petersburg FL 98 59 67 29:40.9 29:40.9 9:34/M
8 Steven Yeager Seminole FL 463 56 116 38:31.8 38:40.6 12:25/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kaven Alexeev Saint Petersburg FL 477 63 68 29:59.2 29:59.2 9:40/M
2 Terry Repp Palm Harbor FL 54 62 77 31:13.6 31:13.6 10:04/M
3 Victoria Krivacs Clearwater FL 30 62 120 39:19.2 39:31.8 12:41/M
4 Claire Keneally Tampa FL 100 60 125 39:57.9 40:05.3 12:53/M
5 Ruth Ludwig Chambersburg PA 516 62 144 50:06.3 50:17.6 16:10/M
6 Rita Dehart Raleigh NC 519 62 152 55:06.9 55:29.5 17:46/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ron Demyan Akron OH 486 61 7 22:30.5 22:30.5 7:15/M
2 Ron Murawsky Palm Harbor FL 458 61 30 25:39.1 25:39.1 8:16/M
3 Steve McClurg Middletown NY 525 60 43 27:18.3 27:18.3 8:48/M
4 Michael Patterson Dunedin FL 533 61 49 27:39.4 27:44.9 8:55/M
5 John Noell Largo FL 198 61 61 28:45.9 28:52.4 9:16/M
6 Dennis Chaplin Clearwater FL 68 61 70 30:17.0 30:17.0 9:46/M
7 Martin Nevitt Chevy Chase MD 530 60 99 35:28.7 35:40.0 11:26/M
8 James Krivacs Clearwater FL 29 60 123 39:48.2 40:01.3 12:50/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Patricia Hoffman Largo FL 485 66 113 38:17.5 38:32.4 12:21/M
2 Melissa Brahm Clearwater FL 6 66 155 59:44.0 59:57.5 19:16/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Oertle St Pete Beach FL 531 65 80 31:23.5 31:33.9 10:07/M
2 Robert Hoglund Palm Harbor FL 522 68 94 34:38.3 34:45.0 11:10/M
3 Jim Wannamaker Palm Harbor FL 457 67 95 34:44.4 34:53.5 11:12/M
4 Steve Lunsford Saint Petersburg FL 35 65 97 35:19.0 35:29.4 11:24/M
5 John Geigle Palm Harbor FL 249 66 140 47:50.6 47:50.6 15:26/M
6 Harry Ludwig Chambersburg PA 497 69 147 53:43.1 53:56.9 17:20/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Terri Sullivan Tarpon Springs 94 74 141 48:00.9 48:09.6 15:29/M
2 Darla Audano Brandon FL 469 74 158 1:01:32.0 1:01:48.5 19:51/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Silky Sullivan Seminole FL 66 72 92 34:29.6 34:29.6 11:07/M
2 James Ladig Clearwater FL 31 73 101 35:50.5 35:50.5 11:34/M