Busey Bank Run for Prevention

Age Group Results

October 07, 2017




Men: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Women: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

5K

Top

Female Top Finishers Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Isabellah Coogan 1882 16 1 18:25.7 5:56/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Beth Schadd 1851 43 7 21:00.2 6:46/M
Top

Female Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Danette Wolfe 1866 50 56 36:51.0 11:53/M
Top

Female Senior Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Catherine Jokich 1807 60 25 27:40.8 8:55/M
Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Deb Duston 1900 0 76 44:53.2 14:29/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bailey Eggleston 1901 5 27 27:50.7 8:59/M
2 Sophie Mercado 1829 8 70 40:38.0 13:06/M
3 Sarah Acosta 1753 10 80 45:54.6 14:48/M
4 Laura Acosta 1751 7 81 46:15.8 14:55/M
5 Olivia Parmeley 1903 10 92 51:49.7 16:43/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Demetria Henderson 1890 13 22 27:04.6 8:44/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kate O'Brien 1841 22 14 24:45.1 7:59/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katie Burkett! 1770 25 13 24:23.1 7:52/M
2 Jeana Bertadatto 1762 29 17 26:15.6 8:28/M
3 Kristin Crouteau 1892 28 35 29:49.0 9:37/M
4 Casie Binns 1763 28 37 30:33.6 9:51/M
5 Jessie Tompkins 1856 27 38 30:33.7 9:51/M
6 Kristina Perusse 1843 26 39 30:34.7 9:52/M
7 Samantha Valvo 1858 26 41 30:54.5 9:58/M
8 Chelsey Funderburg 1788 27 46 31:37.6 10:12/M
9 Alejendra Perez 1911 27 72 41:26.1 13:22/M
10 Marina Guirguis 1795 25 91 49:35.1 16:00/M
11 Stephen Cragin 1775 29 100 58:24.1 18:50/M
12 Kelsey Neil 1834 27 106 1:00:39.1 19:34/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lori Robbins 1849 32 8 21:32.4 6:57/M
2 Cassidy Collins 1774 31 24 27:31.2 8:53/M
3 April Dorsey 1780 32 52 33:39.7 10:51/M
4 Sarah Varble 1860 30 94 52:43.8 17:00/M
5 Tabitha Burke 1769 32 95 52:49.8 17:02/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jessica Lord 1819 37 11 22:14.5 7:10/M
2 Elizabeth Caldwell Fort Myers FL 1874 36 33 29:28.3 9:30/M
3 Jaclyn Baker 1760 39 42 30:54.7 9:58/M
4 Amanda Martin 1824 35 51 33:33.1 10:49/M
5 Randi Halligan 1797 39 63 38:58.9 12:34/M
6 Jean Crenshaw 1908 37 68 40:22.5 13:01/M
7 Jamie Simmons 1907 36 74 43:03.9 13:53/M
8 Amanda Martin 1825 38 85 46:49.8 15:06/M
9 Tanya Pittner 1845 39 88 48:51.4 15:45/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kim Arnold 1756 40 18 26:20.0 8:30/M
2 Yanet Barrero 1896 40 54 34:52.9 11:15/M
3 Kari Riedel 1899 40 77 44:53.5 14:29/M
4 Angela Aratari 1755 40 83 46:33.7 15:01/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Trisha Tryka 1857 46 19 26:34.2 8:34/M
2 Alexandria Dahms 1776 47 30 28:26.2 9:10/M
3 Shelby Otway 1842 45 31 28:44.5 9:16/M
4 Christine Gibson 1791 45 47 32:14.7 10:24/M
5 Kelly Zimmer 1872 45 53 34:01.5 10:58/M
6 Michelle Stewart 1853 49 60 38:24.5 12:23/M
7 Stacey Mercado 1830 46 69 40:37.8 13:06/M
8 Katie Anderson 1888 47 71 41:00.2 13:14/M
9 Katie Whalen 1862 47 97 55:20.8 17:51/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathy Mace 1895 52 62 38:56.5 12:34/M
2 Jill Flowers 1786 54 65 39:53.5 12:52/M
3 Donna Costa 1906 51 75 43:43.6 14:06/M
4 Bridgett Zielinski 1869 51 103 59:48.3 19:17/M
5 Gina Dyen-Shapiro 1783 52 104 1:00:13.4 19:25/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dana Schwartz 1852 55 57 36:55.5 11:55/M
2 Dawn Kelley 1876 55 59 37:28.0 12:05/M
3 Wynn Whalen 1863 55 64 39:22.6 12:42/M
4 Ginger Lynn 1821 55 93 51:50.4 16:43/M
5 Robin Doffmeyer 1779 56 99 56:05.3 18:05/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carol Hedrick 1798 60 84 46:48.1 15:06/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anke Hildreth 1891 67 36 30:02.1 9:41/M
Top

Male Top Finishers Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Aaron Lord 1816 12 2 19:33.4 6:18/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Scott Romeika 1887 45 3 20:32.5 6:37/M
Top

Male Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Lerch 1813 51 12 23:50.4 7:41/M
Top

Male Senior Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Roland Kramer 1811 65 9 22:05.4 7:07/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cken Bapside 1909 0 32 29:25.1 9:29/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carter Lord 1818 9 16 25:57.4 8:22/M
2 Gabriel Johnson 1805 5 34 29:47.6 9:36/M
3 Max Pittner 1893 8 87 48:49.7 15:45/M
4 Joe Zimmer 1870 10 98 55:21.2 17:51/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Aidan Lord 1817 12 5 20:54.8 6:45/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Luis Barcenas 1889 16 4 20:36.9 6:39/M
2 Zachary Kashman 1880 16 23 27:11.1 8:46/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kasidit Tipayaosoth 1855 21 20 26:57.2 8:42/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Timothy Fuentes 1787 27 44 31:08.3 10:03/M
2 Richard McCoy 1827 27 45 31:37.3 10:12/M
3 Jonathon Alfonso 1910 26 55 35:04.4 11:19/M
4 Jeremy Judkins 1808 28 66 39:58.0 12:54/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joshua Dorsey 1781 30 6 20:58.0 6:46/M
2 Jordan Varble 1859 30 10 22:09.1 7:09/M
3 Kevin Kloesz 1810 34 15 25:42.5 8:17/M
4 Calvin Yetman 1868 31 40 30:43.9 9:55/M
5 Nicholas Hamilton 1905 31 73 41:32.0 13:24/M
6 Darrell Northern 1836 31 107 1:00:39.2 19:34/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jonathan Gabel 1789 36 26 27:48.9 8:58/M
2 Jason King 1886 39 50 32:55.0 10:37/M
3 Nathan Halligan 1796 37 67 39:59.7 12:54/M
4 Clarence McBride 1826 39 79 45:49.9 14:47/M
5 Treva Nadreau 1832 39 90 49:02.0 15:49/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jason Plucker 1846 41 21 27:03.4 8:44/M
2 Andrew Carter 1902 42 28 27:51.4 8:59/M
3 Rick Acosta 1752 42 82 46:17.8 14:56/M
4 Jerry Eddy 1784 42 102 58:24.8 18:50/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Johnson 1806 48 43 31:02.6 10:01/M
2 Frank Wainwright 1861 49 48 32:28.4 10:28/M
3 Roger Mercado 1828 49 49 32:29.1 10:29/M
4 Paul Cignarale 1772 49 58 37:24.0 12:04/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Mace 1894 54 61 38:56.5 12:34/M
2 Andrew Bagwell 1759 53 101 58:24.5 18:50/M
3 Allan Dyen-Shapiro 1782 51 105 1:00:20.1 19:28/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chris King 1904 55 29 28:11.3 9:05/M
2 Phillip White 1864 55 86 46:51.9 15:07/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jenna Clark 1773 62 89 49:00.0 15:48/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dan Wooten 1867 67 78 45:21.3 14:38/M
2 Raymond Branstiter 1766 66 96 54:55.2 17:43/M