FishHawk Turkey Trot 5k and 10k

Age Group Results

November 23, 2017


Results By Florida Road Race Management, Inc. Florida Road Race Mgmt


Men: Top Finishers 1-10 11-15 16-20 21-30 31-40 41-50 51-60
Women: Top Finishers 11-15 16-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-70

10k

Top

Female OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Loan Vo 1100 35 6 43:46.8 43:49.1
Top

Male OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Nathan Zimmer 1077 36 1 39:04.8 39:08.4
Top

Female MASTER Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kristine Eckel 1040 45 9 45:37.4 45:42.2
Top

Male MASTER Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Marcus Moore 1054 47 2 40:05.8 40:05.8
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michael Fish 1128 7 58 57:05.0 57:12.0
Top

Female 11 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Chase Johansson 1113 13 63 57:51.1 58:02.1
2 Maddie Marshe 1080 13 89 1:05:35.7 1:05:35.7
3 Julianna Gonzalez 1072 13 90 1:05:38.9 1:05:38.9
Top

Male 11 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Samuel Birchmeier 1057 14 42 53:41.7 53:48.5
2 Ethan Eaves 1136 13 48 54:48.2 56:03.3
Top

Female 16 to 20

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Christine Olinger 1053 19 75 1:00:18.6 1:00:38.6
2 Savanna Downing Valrico FL 1017 17 82 1:01:28.7 1:01:42.3
3 Skylar Bartling Valrico FL 1095 17 91 1:06:23.1 1:06:43.1
4 Nicole Pavlik 1073 20 110 1:12:51.0 1:13:19.2
Top

Male 16 to 20

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Noah Bouton 1074 16 11 45:49.8 45:50.9
2 Robby Arrigo 1123 19 81 1:01:23.6 1:01:57.8
Top

Female 21 to 30

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sarah Stackhouse 1041 22 14 46:36.6 47:00.5
2 Aerial Tirado 1036 26 25 50:26.3 50:28.9
3 Chelsea Colwill 1059 29 39 52:47.3 53:01.6
4 Kylla Peloso 1126 30 45 54:08.0 54:20.2
5 Carly Wilson 1063 27 66 58:29.0 58:45.2
6 Jody Gordon 1070 28 69 59:25.2 59:39.8
7 Melinda Lashlee 1030 29 78 1:01:02.9 1:01:23.9
8 Jacquelyn Lugar 1092 29 88 1:05:21.2 1:05:37.0
9 Lauren Altamiranda 1012 30 105 1:10:16.7 1:10:37.0
10 Sara Obrien 1091 29 121 1:49:21.1 1:50:09.0
Top

Male 21 to 30

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Andrew Lashlee 1029 30 5 41:52.2 41:56.1
2 Louis Martinez 1138 27 76 1:00:19.5 1:01:35.8
Top

Female 31 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kate Disanto 1060 33 20 48:58.7 49:02.1
2 Lindsay Fennessy 1025 31 32 51:04.3 51:26.9
3 Suzanne McLean 1117 33 38 52:46.4 52:48.5
4 Mandy Raschke 1034 33 40 52:47.7 53:01.0
5 Ashley Johansson 1078 36 52 55:16.5 55:27.3
6 Stephanie O'Bryant Lithia FL 1055 38 56 56:39.1 57:21.7
7 Stephanie Autot 1079 35 57 57:02.4 57:13.1
8 Sally Whitworth 1111 35 62 57:45.7 58:00.5
9 Amy McCombs 1112 39 71 59:46.9 1:00:06.8
10 Heather Alagood 1127 39 72 59:58.4 1:00:15.5
11 Lauren Hardiman Lithia FL 1031 39 74 1:00:15.2 1:00:30.7
12 Denise Bloomquist Lithia FL 1045 40 86 1:03:05.8 1:03:17.1
13 Jaime Bowers 1116 39 87 1:03:47.3 1:03:52.8
14 Sharon Gough 1067 40 93 1:06:46.4 1:07:24.4
15 Julia Jones Land O Lakes FL 1061 37 97 1:08:10.9 1:08:36.3
16 Christina Actis 1049 36 98 1:08:11.3 1:08:40.0
17 Karen Schoessow 1001 37 108 1:11:54.0 1:12:12.0
18 Allison Collister 1084 32 111 1:12:53.4 1:13:29.8
19 Michele Wilkinson Lithia FL 1009 39 113 1:14:22.0 1:15:03.2
20 Ana María McMahon 1103 39 114 1:14:22.4 1:15:03.6
21 Jennifer Sullivan 1013 31 118 1:18:33.9 1:19:24.9
22 Jennifer Silverstein Plant City FL 1107 32 120 1:21:55.8 1:22:16.4
Top

Male 31 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Chuck Bromley 1109 33 3 41:04.9 41:07.4
2 Mark Stutzman 1019 39 4 41:09.7 41:12.8
3 Rob Rhinesmith Valrico FL 1125 40 7 43:51.7 43:53.7
4 Andrew Lindsay 1010 34 8 45:24.8 45:29.9
5 David Clary 1075 31 12 46:05.9 46:11.1
6 Kale Sawyer 1006 36 13 46:23.0 46:23.0
7 Robert Cantrell 1044 40 16 47:47.5 47:57.0
8 James Straub 1089 35 18 47:57.3 48:08.1
9 Mike McMahon 1133 39 21 49:02.6 49:12.8
10 Matthew Reynolds 1064 40 29 50:42.0 50:56.0
11 Trevor Burmeister 1038 38 36 52:29.1 52:42.1
12 Brett Bostch 1108 39 37 52:30.0 52:46.7
13 Colin McConahay 1021 38 43 53:53.7 54:11.1
14 Sean McCoy 1114 33 53 55:29.2 55:45.6
15 Alex Altamiranda 1011 35 65 58:07.5 58:28.2
16 Chris Colwill 1058 33 70 59:37.0 59:51.2
17 Drew Birchmeier 1056 40 85 1:02:33.7 1:02:52.7
18 Michael Bartling Valrico FL 1094 40 92 1:06:23.3 1:06:43.8
19 David Vollman 1050 39 99 1:08:11.4 1:08:40.2
20 Eric Silverstein 1106 34 117 1:17:36.2 1:17:57.0
Top

Female 41 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lori Wilson 1082 45 19 48:52.8 48:55.5
2 Melissa Haddad 1105 45 31 50:55.1 51:01.5
3 Jill Lansky 1046 47 50 54:57.8 55:08.3
4 Michele Young 1129 46 51 55:13.8 55:16.8
5 Melinda Snead 1022 50 54 55:53.9 56:12.4
6 Wanda Nieves-Moreno 1014 43 55 55:55.5 56:16.6
7 Darla Dooley 1062 42 64 57:52.7 58:05.1
8 Kristina Scallon 1093 43 73 1:00:02.8 1:00:13.1
9 Melissa Greenwood 1018 43 77 1:00:54.7 1:01:13.0
10 Ellen Alence 1024 49 84 1:02:11.0 1:02:26.4
11 Jennifer Purvis 1104 41 94 1:07:08.0 1:09:28.9
12 Michelle Hill 1016 49 101 1:09:13.0 1:09:34.5
13 Genie Lee 1097 46 103 1:10:08.6 1:10:54.4
14 Dominique Lee 1098 50 104 1:10:08.7 1:10:54.4
15 Johanna Lockner 1068 46 106 1:11:45.6 1:12:05.0
Top

Male 41 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 James Dunphy 1081 41 10 45:46.4 45:53.3
2 David Dietz 1028 41 15 47:10.6 47:15.9
3 Scot Davis 1134 44 23 49:32.7 49:46.3
4 Marc Orton 1088 43 26 50:26.9 50:34.0
5 Jorge Hernandez 1118 42 27 50:34.0 50:37.3
6 Lee Raschke 1035 45 28 50:40.2 50:53.7
7 Christopher Howsden Lithia FL 1087 43 30 50:52.8 51:16.3
8 Sean Lake 1115 43 33 51:14.2 51:23.3
9 Jeff Merry 1020 42 34 51:57.3 52:05.1
10 Wade Johnston Lithia FL 1120 47 35 52:27.6 52:39.9
11 Jaime Del Rio 1037 48 41 53:02.8 53:09.3
12 Hugo Paredes 1026 46 46 54:27.0 54:47.9
13 Alan Carson 1027 44 49 54:56.1 55:05.6
14 Jeff Fish 1135 41 59 57:05.3 57:12.5
15 Scott Keipper 1071 44 61 57:31.8 57:51.5
16 Ryan Valerius 1065 45 67 58:45.1 59:27.3
17 Edgardo Fabregas 1090 45 79 1:01:05.5 1:02:00.4
18 Kevin Pegg 1032 46 83 1:01:38.4 1:01:59.4
19 Sid Barvah 1110 42 95 1:07:40.6 1:08:13.5
20 Shawn Gregory Lithia FL 1085 47 100 1:08:49.8 1:09:19.6
21 David Lockner 1069 48 107 1:11:45.7 1:12:04.7
22 Alan Tang 1008 48 109 1:12:20.9 1:12:55.5
Top

Female 51 to 60

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Laurie Pinover Lithia FL 1033 54 47 54:29.3 54:32.1
2 Marjorie Escobio Lithia FL 1052 51 60 57:10.2 57:17.6
3 Roxanne Hutchinson Brandon FL 1099 55 68 59:00.7 59:21.1
4 Robin Gough Obrien 1066 54 122 1:49:21.9 1:50:09.0
Top

Male 51 to 60

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bob Clary 1076 59 17 47:54.6 48:00.0
2 Kevin Cunningham 1042 55 22 49:07.4 49:11.5
3 Alexander Ambrioso 1015 56 24 49:43.5 49:47.1
4 Richard Eaves 1137 55 80 1:01:19.5 1:02:34.6
5 Troy Arias 1083 54 102 1:09:53.9 1:10:21.0
6 Henry Pavlik 1121 53 112 1:12:53.8 1:13:21.7
7 Christopher Arrigio 1122 56 116 1:17:16.2 1:17:50.0
Top

Female 61 to 70

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Shelly Staley Valrico FL 1047 65 44 53:54.0 54:04.7
2 Sharon Zimmerman Huntingdon Valley PA 1096 64 96 1:08:08.7 1:08:28.8
3 Nancy Miller 1102 69 115 1:17:00.7 1:17:31.2
4 Liesel Muth Riverview FL 1004 62 119 1:21:26.1 1:21:57.3