23rd Annual Ride and Run with the Stars

Age Group Results

December 02, 2017


Results By: Florida Road Race Mgmt


Men: 0- 9 10-14 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5K Run

Top

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joe Rozelle St. Petersburg FL 155 7 38 28:12 9:06/M
2 Austin Horton Largo FL 38 8 74 35:37 11:29/M
3 Sandro Piamba Seminole FL 151 8 90 39:03 12:36/M
4 Avery Smolinski Seminole FL 162 5 137 58:31 18:53/M
Top

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Noah Bleattler Pinellas Park FL 86 10 12 24:12 7:48/M
2 Aaron Welch St. Petersburg FL 160 13 19 25:53 8:21/M
3 Joey Eggimann St. Petersburg FL 26 13 42 28:47 9:17/M
4 Damario Stevenson Seminole FL 164 10 46 29:30 9:31/M
5 Christian Harvey Clearwater FL 91 12 97 41:02 13:14/M
6 Jack Harvey Clearwater FL 90 14 100 41:12 13:17/M
7 Jacob O'Dell Kenneth City FL 113 13 113 44:43 14:25/M
Top

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hannah Bleattler Pinellas Park FL 85 11 129 49:16 15:54/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kaylee Lyons Dunedin FL 123 17 117 45:17 14:36/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brennen Wede Oldsmar FL 73 25 1 19:32 6:18/M
2 Tommy Hilliard Pinellas Park FL 15 20 2 19:37 6:20/M
3 Jostanley Dominique New Port Richey FL 121 28 43 28:54 9:19/M
4 Seth Trommer Plantation FL 94 29 140 1:15:17 24:17/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bridgett Chavez St. Petersburg FL 72 27 48 29:41 9:35/M
2 Micquetia Mitchell New Port Richey FL 79 29 70 35:12 11:21/M
3 Karly Kehres St. Petersburg FL 33 27 76 35:39 11:30/M
4 Stephanie Hendrix Kenneth City FL 65 26 95 40:39 13:07/M
5 Katherine Rattanachane St. Petersburg FL 130 23 101 41:18 13:19/M
6 Malaina D'Andrea Pinellas Park FL 138 25 103 41:29 13:23/M
7 Ariel Booth Clearwater FL 83 27 108 43:59 14:11/M
8 Maise Lauster St. Petersburg FL 135 26 111 44:17 14:17/M
9 Andria Quinlan St. Petersburg FL 167 23 112 44:24 14:19/M
10 Molly Gould St. Petersburg FL 44 23 114 44:47 14:27/M
11 Kara Geigle Dunedin FL 69 25 120 46:16 14:55/M
12 Jennifer Licatta Dunedin FL 132 24 121 46:19 14:56/M
13 Danielle Zsido Parrish FL 143 26 123 47:36 15:21/M
14 Renee Corey Parrish FL 142 25 124 47:36 15:21/M
15 Sara Pierce Seminole FL 49 25 136 57:16 18:28/M
16 April Bonnemann St. Petersburg FL 140 28 138 1:06:05 21:19/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Joswiak Seminole FL 87 38 6 22:39 7:18/M
2 Romaine Hill Bradenton FL 161 33 10 23:38 7:37/M
3 Andrew Main Seminole FL 124 30 14 24:16 7:50/M
4 Jeff Smolinski Largo FL 163 33 24 26:19 8:29/M
5 Christopher Corcoran Clearwater FL 120 31 27 26:37 8:35/M
6 Michael Johnson Largo FL 99 39 30 27:06 8:45/M
7 Michael Manns Clearwater FL 102 33 34 27:30 8:52/M
8 Dominick Critelli Dunedin FL 58 35 59 32:29 10:29/M
9 Robert Ocasio Largo FL 98 31 71 35:12 11:21/M
10 Greg Horton Largo FL 62 38 75 35:37 11:29/M
11 Andrew Baraban Clearwater FL 54 37 84 38:08 12:18/M
12 David Bonnemann St. Petersburg FL 141 31 87 38:53 12:33/M
13 Chris Lyons Dunedin FL 52 37 118 45:23 14:38/M
14 Joseph Carrillo Largo FL 43 39 126 48:18 15:35/M
15 Roberto Hernandez Belleair Bluffs FL 152 33 139 1:06:06 21:19/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christine Kiernan-Ortiz St. Petersburg FL 88 35 3 21:39 6:59/M
2 Jessica Baraban Clearwater FL 53 33 8 23:13 7:29/M
3 Elizabeth Underwood Largo FL 107 38 22 26:05 8:25/M
4 Jennifer Blaisdell Seffner FL 12 33 25 26:26 8:32/M
5 Deena Smith St. Petersburg FL 131 38 31 27:18 8:48/M
6 Shanna Sage Tarpon Springs FL 66 31 45 29:28 9:30/M
7 Tasha Blaisdell Seffner FL 13 35 56 31:37 10:12/M
8 Ciara Manns Clearwater FL 103 31 62 33:29 10:48/M
9 Sara Bleattler Pinellas Park FL 84 37 73 35:13 11:22/M
10 Terra Bootle Valrico FL 45 39 82 37:31 12:06/M
11 Naira Aiello Belleair Beach FL 133 39 86 38:28 12:25/M
12 Caroline Piamba Seminole FL 150 32 91 39:10 12:38/M
13 Stacy Dennison Dunedin FL 57 33 92 39:22 12:42/M
14 Jennifer Main Seminole FL 125 31 104 41:31 13:24/M
15 Jennifer Horton Largo FL 37 35 105 42:43 13:47/M
16 Jennifer Ricottilli St. Petersburg FL 41 31 130 51:05 16:29/M
17 Lisa Carrillo Largo FL 42 39 131 51:06 16:29/M
18 Cheryl Polizoti St Pete Beach FL 39 36 134 53:40 17:19/M
19 Jill Kennedy St. Petersburg FL 108 36 141 1:18:09 25:13/M
20 Colleen McGarvey St. Petersburg FL 109 39 142 1:18:21 25:16/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Richard Hendry Tierra Verde FL 156 49 4 22:15 7:11/M
2 Bobby Eggimann St. Petersburg FL 4 43 5 22:20 7:12/M
3 Tony Dilley St. Petersburg FL 40 41 7 22:52 7:23/M
4 Jeff Cunningham 2 44 15 24:31 7:55/M
5 Jason Jackson Seminole FL 148 40 16 24:48 8:00/M
6 Tony Calandra Tierra Verde FL 1 49 18 25:31 8:14/M
7 Spencer Gross Palm Harbor FL 128 45 20 25:59 8:23/M
8 Brian Wolf Largo FL 36 40 23 26:14 8:28/M
9 Clint Freeman Tampa FL 11 44 26 26:27 8:32/M
10 Harlen Schoppharlen Seminole FL 19 48 28 26:42 8:37/M
11 Christopher Welch 5 44 33 27:28 8:52/M
12 Paul Rozelle St. Petersburg FL 7 45 39 28:12 9:06/M
13 Chris Sivon Largo FL 165 48 47 29:39 9:34/M
14 George Nestorovich Tarpon Springs FL 47 48 60 32:58 10:38/M
15 David Harvey Clearwater FL 89 47 98 41:03 13:15/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Karen Dempsey Tampa FL 22 47 13 24:14 7:49/M
2 Amy Allen Tampa FL 10 44 17 24:59 8:04/M
3 Janette McCurley St. Petersburg FL 147 48 29 26:53 8:40/M
4 Becky Batten Clearwater FL 56 43 35 27:37 8:55/M
5 Maria Spanolios-Braden St Petersburg FL 92 45 50 29:56 9:39/M
6 Eileen Thompson Palm Harbor FL 82 48 53 30:49 9:56/M
7 Missy Zeni Gulfport FL 106 47 63 33:34 10:50/M
8 Michele D'Andrea Pinellas Park FL 137 44 68 35:04 11:19/M
9 Michelle Zechmann Clearwater FL 115 40 78 36:41 11:50/M
10 Tammy Mulrain Parrish FL 95 45 81 37:13 12:00/M
11 Cathy O'Dell Kenneth City FL 112 47 83 37:49 12:12/M
12 Kelly Nestorovich Tarpon Springs FL 46 41 85 38:24 12:23/M
13 Debra Aalberg Tampa FL 16 45 89 39:01 12:35/M
14 Jennifer Gross Palm Harbor FL 127 46 96 40:59 13:13/M
15 Jennifer Jones Seminole FL 126 43 99 41:11 13:17/M
16 Shelley Owen St. Petersburg FL 63 43 107 43:33 14:03/M
17 Debbie Welch St. Petersburg FL 159 46 128 49:15 15:53/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Scott Dietsch Lutz FL 146 55 11 23:40 7:38/M
2 Israel Santos Seminole FL 153 53 51 29:56 9:39/M
3 John Bria Tierra Verde FL 97 55 58 31:53 10:17/M
4 Bob Gould Safety Harbor FL 77 56 66 33:56 10:57/M
5 Bodie D'Andrea Pinellas Park FL 136 52 77 35:57 11:36/M
6 Bill Hagins Palm Harbor FL 154 52 88 38:53 12:33/M
7 Kevin Geigle Dunedin FL 70 58 93 40:04 12:55/M
DQ Gordon Gillette Tampa FL 24 57 DQ 1:12 0:23/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Ware St. Petersburg FL 145 52 21 25:59 8:23/M
2 Sherry Nowotarski 6 56 32 27:20 8:49/M
3 Cheryl Costello Tierra Verde FL 25 52 37 28:05 9:04/M
4 Sally Smith Largo FL 23 59 41 28:15 9:07/M
5 Elizabeth Laboone Bradenton FL 74 51 49 29:47 9:36/M
6 Katie Martin Indian Rocks Beach FL 20 54 52 30:40 9:54/M
7 Abigail Raven Madeira Beach FL 111 58 54 31:14 10:05/M
8 Karen Main Seminole FL 101 53 55 31:21 10:07/M
9 Lynn Lewis Largo FL 157 55 57 31:45 10:15/M
10 Lisa Bria Tierra Verde FL 105 57 61 33:29 10:48/M
11 Pamela Montanari Clearwater FL 122 58 64 33:47 10:54/M
12 Lisa Gould Safety Harbor FL 76 52 65 33:56 10:57/M
13 Pam Chavez St. Petersburg FL 71 56 69 35:09 11:20/M
14 Karen Soults St. Petersburg FL 61 53 79 37:05 11:58/M
15 Maria Thomas Temple Terrace FL 17 58 80 37:05 11:58/M
16 Celisa Bonner Palm Harbor FL 119 52 94 40:09 12:57/M
17 Teresa Wonke St. Petersburg FL 158 50 102 41:19 13:20/M
18 Angel Costanzo Clearwater FL 114 50 109 44:09 14:15/M
19 Angela Lauster St. Petersburg FL 134 52 110 44:16 14:17/M
20 Lisa Martin St. Petersburg FL 60 53 115 44:53 14:29/M
21 Cynthia Aurin St. Petersburg FL 110 52 116 44:53 14:29/M
22 Sandy Hammond Pinellas Park FL 139 59 119 46:01 14:51/M
23 Wanda Goodridge St. Petersburg FL 166 56 125 47:57 15:28/M
24 Terri Griffin Palm Harbor FL 28 59 135 56:42 18:17/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steven Smolenski Safety Harbor FL 8 62 9 23:16 7:30/M
2 Phillip Powell St. Petersburg FL 9 60 40 28:13 9:06/M
3 Jim Griffin Palm Harbor FL 29 61 106 43:27 14:01/M
4 Michael Gardner Largo FL 34 64 122 47:34 15:21/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Karen Monkus St. Petersburg FL 27 62 36 27:56 9:01/M
2 Marsha McCoy St. Petersburg FL 144 60 67 33:58 10:57/M
3 Linda Gardener Largo FL 35 61 127 48:52 15:46/M
4 Shelly English Seminole FL 48 63 133 53:13 17:10/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Silky Sullivan Seminole FL 129 73 44 29:00 9:21/M
2 James Ladig Clearwater FL 118 75 72 35:13 11:22/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Vernadean Dixon Clearwater FL 104 70 132 52:41 17:00/M