2018 Chilly Willy Duathlon

Overall Results

January 28, 2018


Results by : Florida Road Race Management
Age Group
Teams
Bandit

Elite

  ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run 2 ------------ Total
Place Name City Bib No Gender Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 Jesse Cookson Lakeland FL 207 M 1 18:10.4 5:52/M 3 0:33.6 1 22:57.6 26.1mph 4 0:36.0 2 18:58.0 6:07/M 1:01:15.8
2 Bryan Scott Spring Hill FL 89 M 2 18:33.4 5:59/M 2 0:33.4 2 24:41.7 24.3mph 3 0:35.1 3 19:51.6 6:24/M 1:04:15.4
3 Richard Hendry Saint Petersburg FL 217 M 8 24:52.0 8:01/M 4 0:41.1 8 38:14.7 15.7mph 8 1:01.6 1 0:18.5 0:06/M 1:05:08.1
4 Celia Dubey Tarpon Springs FL 1 F 3 20:20.7 6:34/M 1 0:32.8 4 26:18.0 22.8mph 1 0:25.9 6 21:44.7 7:01/M 1:09:22.3
5 Yelena Maloney Tampa FL 4 F 4 20:20.9 6:34/M 7 0:47.6 5 27:30.1 21.8mph 5 0:39.5 4 20:09.6 6:30/M 1:09:28.0
6 Katie Corbin Clearwater FL 209 F 5 21:07.8 6:49/M 6 0:42.9 3 25:59.4 23.1mph 7 0:47.8 5 21:05.6 6:48/M 1:09:43.6
7 Jessica Mattox Tampa FL 18 F 6 21:24.3 6:54/M 5 0:42.6 6 28:40.4 20.9mph 2 0:29.6 7 22:11.8 7:09/M 1:13:28.9
8 Morgan Alvarez Fort Myers FL 17 F 7 21:57.8 7:05/M 8 0:53.7 7 30:21.2 19.8mph 6 0:43.7 8 22:17.7 7:11/M 1:16:14.3
Top  

Age Group

  ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run 2 ------------ Total
Place Name City Bib No Gender Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 Chris Berg Tampa FL 185 M 1 19:12.0 6:12/M 20 0:47.2 2 24:54.1 24.1mph 5 0:32.5 1 19:33.2 6:18/M 1:04:59.2
2 Ted Westerheide Tampa FL 219 M 5 20:21.5 6:34/M 12 0:42.9 1 23:38.8 25.4mph 20 0:38.6 3 20:41.9 6:40/M 1:06:03.7
3 Chris Meier Cape Coral FL 44 M 3 20:03.8 6:28/M 11 0:42.7 10 26:15.7 22.9mph 4 0:28.6 2 20:17.1 6:33/M 1:07:48.1
4 Kurt Mattox Lutz FL 98 M 13 21:17.6 6:52/M 18 0:46.5 3 24:56.1 24.1mph 23 0:39.6 8 21:45.8 7:01/M 1:09:25.8
5 Sean Keeney Apollo Beach FL 104 M 11 20:57.6 6:45/M 19 0:47.1 8 25:47.7 23.3mph 12 0:35.4 5 21:33.7 6:57/M 1:09:41.7
6 Ivan White Clearwater FL 45 M 14 21:26.6 6:55/M 8 0:40.9 5 25:25.6 23.6mph 15 0:36.7 19 22:36.5 7:17/M 1:10:46.5
7 Frankie McDermond Land O Lakes FL 120 M 12 21:16.3 6:52/M 16 0:45.2 15 26:40.8 22.5mph 7 0:33.0 11 22:00.8 7:06/M 1:11:16.3
8 John Peacock Venice FL 34 M 9 20:53.1 6:44/M 15 0:45.2 19 27:20.1 22.0mph 36 0:46.8 7 21:44.4 7:01/M 1:11:29.7
9 Irvin Campbell Sarasota FL 52 M 15 21:26.6 6:55/M 56 1:03.3 12 26:22.8 22.8mph 42 0:48.0 10 22:00.2 7:06/M 1:11:41.0
10 Tommy Hilliard Pinellas Park FL 69 M 6 20:34.0 6:38/M 30 0:51.7 29 27:54.6 21.5mph 28 0:43.4 9 21:53.5 7:04/M 1:11:57.4
11 Dennis Desalvo New Port Richey FL 12 M 7 20:41.9 6:40/M 37 0:54.7 31 28:01.4 21.4mph 29 0:44.4 13 22:02.2 7:06/M 1:12:24.8
12 Wayne Schmidt Seminole FL 136 M 20 22:04.5 7:07/M 25 0:49.4 14 26:38.7 22.5mph 27 0:41.9 15 22:17.3 7:11/M 1:12:32.0
13 Krie Brasseale Evansville IN 170 M 2 20:03.3 6:28/M 24 0:49.3 53 29:45.3 20.2mph 104 1:12.1 4 21:03.1 6:47/M 1:12:53.2
14 Sam Workman Largo FL 215 M 4 20:15.6 6:32/M 7 0:40.4 54 29:45.7 20.2mph 18 0:37.8 6 21:34.6 6:57/M 1:12:54.3
15 Patrick Carter Clearwater FL 149 M 21 22:06.0 7:08/M 31 0:51.9 20 27:24.2 21.9mph 37 0:47.2 14 22:06.9 7:08/M 1:13:16.4
16 Pete Strawser Odessa FL 172 M 32 23:05.4 7:27/M 39 0:55.4 13 26:32.7 22.6mph 67 0:58.9 12 22:00.8 7:06/M 1:13:33.4
17 John Hollenhorst Tierra Verde FL 51 M 16 21:30.5 6:56/M 60 1:04.6 32 28:05.0 21.4mph 55 0:52.3 16 22:27.0 7:15/M 1:13:59.6
18 Bob Brown Saint Petersburg FL 2 M 17 21:31.9 6:56/M 80 1:09.1 9 26:06.0 23.0mph 17 0:37.4 49 25:09.5 8:07/M 1:14:34.1
19 Greg Kujawa Tampa FL 139 M 33 23:08.8 7:28/M 33 0:53.8 7 25:30.2 23.5mph 14 0:36.6 39 24:36.3 7:56/M 1:14:46.1
20 Trever Miller Land O Lakes FL 16 M 19 22:00.9 7:06/M 1 0:32.7 43 28:55.0 20.7mph 2 0:25.0 23 23:00.5 7:25/M 1:14:54.1
21 Dave Turner Clearwater FL 58 M 22 22:18.7 7:12/M 35 0:54.0 26 27:44.0 21.6mph 25 0:41.0 32 23:53.8 7:42/M 1:15:31.7
22 Rebecca England Clearwater FL 210 F 30 22:57.9 7:24/M 51 1:01.4 38 28:27.2 21.1mph 38 0:47.3 20 22:37.7 7:18/M 1:15:51.6
23 Karoline Muehlfellner Dunedin FL 165 F 37 23:21.6 7:32/M 3 0:37.2 34 28:10.3 21.3mph 8 0:34.6 25 23:16.8 7:30/M 1:16:00.6
24 Tony Garrett Ft Myers Beach FL 7 M 18 21:52.1 7:03/M 40 0:55.5 48 29:31.8 20.3mph 47 0:49.4 24 23:01.9 7:25/M 1:16:10.9
25 Andres Vidal Riverview FL 102 M 50 24:16.2 7:50/M 83 1:10.1 17 27:11.6 22.1mph 91 1:08.3 18 22:35.8 7:17/M 1:16:22.1
  ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run 2 ------------ Total
Place Name City Bib No Gender Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
26 Nicole Brown Winter Park FL 46 F 38 23:25.2 7:33/M 70 1:06.9 28 27:48.8 21.6mph 22 0:39.5 34 24:02.5 7:45/M 1:17:03.0
27 Pamela Semanik Walton Hillsq OH 53 F 44 23:51.1 7:42/M 63 1:05.2 22 27:32.1 21.8mph 53 0:51.8 38 24:18.2 7:50/M 1:17:38.5
28 Daryl Mullholand Clearwater FL 8 M 56 24:39.6 7:57/M 54 1:02.6 18 27:15.7 22.0mph 11 0:35.2 35 24:05.6 7:46/M 1:17:39.0
29 Richard Nixon Tampa FL 135 M 42 23:48.3 7:41/M 58 1:03.5 27 27:48.3 21.6mph 31 0:45.2 37 24:16.1 7:50/M 1:17:41.6
30 Ron Rashid Chicago IL 197 M 31 23:00.6 7:25/M 109 1:17.7 49 29:31.9 20.3mph 110 1:15.0 26 23:22.6 7:32/M 1:18:28.0
31 Art Singleton Palm Harbor FL 97 M 53 24:34.2 7:55/M 34 0:53.9 16 26:45.6 22.4mph 43 0:48.4 52 25:35.6 8:15/M 1:18:37.9
32 Conrad Caringal Seminole FL 11 M 55 24:39.5 7:57/M 44 0:59.0 55 29:46.0 20.2mph 9 0:34.6 22 22:45.3 7:20/M 1:18:44.6
33 Shannon Brasseale Evansville IN 169 F 26 22:52.6 7:23/M 17 0:45.9 82 31:55.8 18.8mph 6 0:33.0 21 22:41.5 7:19/M 1:18:49.0
34 Angela Ridgel Lakewood OH 41 F 47 23:57.9 7:44/M 28 0:51.7 35 28:12.0 21.3mph 52 0:50.4 48 25:04.0 8:05/M 1:18:56.1
35 Joel Wonicker-Cook Palm Harbor FL 124 M 75 25:43.8 8:18/M 42 0:58.2 6 25:29.0 23.5mph 62 0:55.1 59 25:56.9 8:22/M 1:19:03.1
36 Kristen Mory Saint Petersburg FL 127 F 25 22:41.9 7:19/M 5 0:38.7 62 30:25.5 19.7mph 16 0:36.8 42 24:41.8 7:58/M 1:19:04.9
37 William Ayers Tampa FL 161 M 28 22:54.0 7:23/M 73 1:07.9 51 29:36.7 20.3mph 32 0:45.5 44 24:47.0 8:00/M 1:19:11.3
38 Shane Lewis Sarasota FL 99 M 29 22:57.8 7:24/M 144 1:44.4 46 29:14.7 20.5mph 136 1:34.3 31 23:53.1 7:42/M 1:19:24.5
39 Brad Minus Tampa FL 199 M 24 22:34.3 7:17/M 128 1:33.1 40 28:42.5 20.9mph 60 0:54.4 54 25:45.3 8:18/M 1:19:29.8
40 Tom Warner Clearwater FL 5 M 57 24:40.0 7:57/M 14 0:44.1 37 28:25.5 21.1mph 30 0:44.9 47 25:02.9 8:05/M 1:19:37.6
41 John Doyle Clearwater FL 103 M 10 20:56.1 6:45/M 120 1:23.5 99 32:53.6 18.2mph 74 1:02.0 33 23:56.3 7:43/M 1:20:11.7
42 Angelo Santos Tampa FL 147 M 98 26:59.9 8:42/M 9 0:41.6 11 26:18.6 22.8mph 10 0:35.1 60 25:58.5 8:23/M 1:20:33.8
43 Tina Vornheder Palm Harbor FL 80 F 59 24:42.9 7:58/M 71 1:07.0 45 29:09.6 20.6mph 13 0:35.4 46 24:59.2 8:04/M 1:20:34.3
44 Benjamin Brown Winter Park FL 151 M 23 22:34.1 7:17/M 66 1:06.3 83 31:56.7 18.8mph 98 1:10.3 30 23:52.3 7:42/M 1:20:39.9
45 Ronald Murdock Clermont FL 31 M 45 23:55.7 7:43/M 79 1:09.1 69 31:02.5 19.3mph 40 0:47.7 29 23:50.5 7:41/M 1:20:45.6
46 Paul Giuliani Dunedin FL 195 M 43 23:49.1 7:41/M 77 1:08.9 50 29:36.6 20.3mph 73 1:01.7 50 25:15.4 8:09/M 1:20:51.9
47 Warren Elvers Jr Hudson FL 177 M 64 25:04.2 8:05/M 6 0:39.0 30 28:01.2 21.4mph 1 0:24.7 72 26:53.2 8:40/M 1:21:02.6
48 Whitney Lasseter Palm Harbor FL 184 F 66 25:10.4 8:07/M 48 1:00.9 23 27:37.5 21.7mph 59 0:53.7 66 26:25.8 8:31/M 1:21:08.4
49 Dan Chesser Odessa FL 130 M 49 24:12.5 7:48/M 72 1:07.4 57 29:57.7 20.0mph 70 1:00.9 45 24:51.7 8:01/M 1:21:10.3
50 Joseph Minutolo Saint Petersburg FL 117 M 60 24:46.8 7:59/M 2 0:37.1 24 27:39.2 21.7mph 3 0:26.9 90 27:50.5 8:59/M 1:21:20.7
  ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run 2 ------------ Total
Place Name City Bib No Gender Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
51 Christopher Shay Saint Petersburg FL 59 M 36 23:10.6 7:28/M 125 1:30.9 115 33:39.9 17.8mph 76 1:04.4 17 22:27.1 7:15/M 1:21:53.1
52 Deborah Brzycki Palm Harbor FL 85 F 61 24:54.4 8:02/M 59 1:03.7 44 29:00.8 20.7mph 54 0:52.0 63 26:05.0 8:25/M 1:21:56.1
53 Christopher Welch Clearwater FL 76 M 87 26:23.0 8:31/M 67 1:06.7 4 25:13.9 23.8mph 108 1:13.7 91 28:00.4 9:02/M 1:21:57.8
54 Randall Brown Sanford FL 74 M 81 25:51.1 8:20/M 4 0:38.4 33 28:05.7 21.4mph 24 0:40.9 77 27:11.9 8:46/M 1:22:28.3
55 Brandy Pikus Saint Petersburg FL 133 F 78 25:49.5 8:20/M 65 1:06.0 42 28:51.3 20.8mph 45 0:49.2 56 25:52.3 8:21/M 1:22:28.4
56 Carol Birch Tampa FL 6 F 70 25:20.8 8:10/M 23 0:49.3 36 28:15.3 21.2mph 35 0:46.3 79 27:17.3 8:48/M 1:22:29.0
57 Robert Kramel Clearwater FL 47 M 46 23:55.8 7:43/M 86 1:10.6 65 30:37.9 19.6mph 49 0:49.7 70 26:34.9 8:34/M 1:23:09.1
58 Frank Malczyk Saint Petersburg FL 211 M 41 23:45.1 7:40/M 113 1:18.7 93 32:22.8 18.5mph 86 1:06.8 41 24:39.2 7:57/M 1:23:12.7
59 John Hope Winter Springs FL 163 M 8 20:45.2 6:42/M 10 0:41.8 141 37:20.8 16.1mph 34 0:46.1 28 23:47.2 7:40/M 1:23:21.2
60 Christine Valdes Tampa FL 152 F 40 23:32.0 7:35/M 145 1:44.7 106 33:16.7 18.0mph 111 1:16.6 27 23:43.8 7:39/M 1:23:34.1
61 Gilberto Questell Tampa FL 61 M 34 23:09.7 7:28/M 69 1:06.8 104 33:15.6 18.0mph 131 1:30.3 40 24:38.2 7:57/M 1:23:40.8
62 Tony Martinez Tampa FL 83 M 74 25:40.6 8:17/M 32 0:52.2 39 28:33.3 21.0mph 113 1:17.1 81 27:19.1 8:49/M 1:23:42.4
63 Bill Hendrick Saint Petersburg FL 49 M 51 24:23.7 7:52/M 94 1:13.1 58 29:58.5 20.0mph 81 1:05.6 80 27:17.5 8:48/M 1:23:58.5
64 Beth Wonicker-Cook Palm Harbor FL 123 F 67 25:12.4 8:08/M 38 0:55.3 70 31:04.5 19.3mph 48 0:49.6 58 25:56.8 8:22/M 1:23:58.7
65 Diane Travis Clermont FL 110 F 63 25:03.4 8:05/M 22 0:47.7 61 30:15.2 19.8mph 61 0:55.0 74 27:02.2 8:43/M 1:24:03.7
66 Michael Lebiszczak Palm Harbor FL 91 M 71 25:23.6 8:11/M 97 1:13.9 60 30:15.1 19.8mph 94 1:08.7 68 26:29.4 8:33/M 1:24:30.9
67 Deanna Myers Leesburg FL 141 F 58 24:41.7 7:58/M 92 1:13.0 75 31:34.6 19.0mph 78 1:05.2 61 26:00.0 8:23/M 1:24:34.6
68 Frank Adornato Saint Petersburg FL 81 M 72 25:28.8 8:13/M 64 1:05.5 56 29:53.0 20.1mph 117 1:21.6 71 26:49.4 8:39/M 1:24:38.5
69 Carrie Chin Saint Petersburg FL 78 F 69 25:16.6 8:09/M 96 1:13.7 72 31:23.9 19.1mph 90 1:07.6 53 25:41.0 8:17/M 1:24:43.0
70 David Michel Greenville SC 90 M 97 26:59.7 8:42/M 50 1:01.3 21 27:28.8 21.8mph 39 0:47.4 99 28:30.7 9:12/M 1:24:48.1
71 David Scarisbrick Clearwater FL 179 M 52 24:25.0 7:53/M 81 1:09.6 101 32:58.3 18.2mph 80 1:05.5 51 25:19.5 8:10/M 1:24:58.0
72 Benjamin Pickos Clermont FL 56 M 39 23:26.5 7:34/M 110 1:17.8 119 34:24.0 17.4mph 93 1:08.7 43 24:46.7 7:59/M 1:25:03.9
73 Veronica Byers Lake Placid NY 42 F 62 24:56.9 8:03/M 43 0:58.9 89 32:03.6 18.7mph 58 0:53.6 64 26:11.9 8:27/M 1:25:05.1
74 Bryan Balak Bradenton FL 150 M 90 26:34.3 8:34/M 146 1:47.4 25 27:42.1 21.7mph 128 1:29.1 89 27:38.1 8:55/M 1:25:11.2
75 Edgar Echavarria Saint Petersburg FL 60 M 35 23:10.6 7:28/M 126 1:31.0 113 33:39.1 17.8mph 83 1:06.5 55 25:49.0 8:20/M 1:25:16.3
  ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run 2 ------------ Total
Place Name City Bib No Gender Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
76 Grant Cooper Palm Harbor FL 106 M 48 24:06.6 7:46/M 52 1:01.9 88 32:02.6 18.7mph 41 0:47.7 87 27:31.6 8:53/M 1:25:30.7
77 Jim Hasseler Waynesville NC 122 M 27 22:53.4 7:23/M 133 1:35.5 129 35:26.4 16.9mph 125 1:28.2 36 24:09.2 7:47/M 1:25:32.8
78 Gary Bonacorsi Palm Harbor FL 105 M 79 25:50.1 8:20/M 21 0:47.7 67 30:47.3 19.5mph 44 0:48.9 92 28:02.2 9:03/M 1:26:16.4
79 Tim Valdes Tampa FL 173 M 54 24:37.9 7:56/M 161 2:07.9 78 31:46.8 18.9mph 123 1:25.7 69 26:34.5 8:34/M 1:26:33.0
80 Shelly Linder Clermont FL 50 F 68 25:15.4 8:09/M 49 1:00.9 81 31:51.1 18.8mph 87 1:06.8 82 27:19.4 8:49/M 1:26:33.7
81 Erica Houseman Saint Petersburg FL 25 F 88 26:24.4 8:31/M 75 1:08.0 77 31:41.0 18.9mph 97 1:09.3 65 26:22.8 8:30/M 1:26:45.7
82 Samuel Davidson Oldsmar FL 96 M 103 27:29.7 8:52/M 103 1:15.4 47 29:31.8 20.3mph 109 1:15.0 88 27:34.4 8:54/M 1:27:06.4
83 Steve Clark New Port Richey FL 180 M 80 25:50.7 8:20/M 78 1:08.9 64 30:37.0 19.6mph 85 1:06.7 100 28:31.9 9:12/M 1:27:15.5
84 Stephanie Triska Palm Harbor FL 175 F 86 26:19.9 8:29/M 137 1:38.4 86 32:01.9 18.7mph 118 1:22.8 57 25:54.6 8:21/M 1:27:17.7
85 Frank Nicolosi Bradenton FL 196 M 73 25:30.7 8:14/M 101 1:15.0 98 32:35.8 18.4mph 66 0:58.4 75 27:04.8 8:44/M 1:27:24.9
86 Tony Walton Dunedin FL 118 M 77 25:49.3 8:20/M 76 1:08.1 87 32:02.1 18.7mph 26 0:41.7 97 28:27.6 9:11/M 1:28:09.0
87 K.c. Williams Tampa FL 115 M 65 25:05.2 8:05/M 130 1:33.3 95 32:24.8 18.5mph 129 1:29.5 93 28:07.0 9:04/M 1:28:39.9
88 Nelson Cardona Valrico FL 13 M 76 25:45.6 8:18/M 142 1:41.4 112 33:30.6 17.9mph 120 1:22.9 73 26:55.5 8:41/M 1:29:16.2
89 Nick Dipasquale Land O' Lakes FL 146 M 82 26:09.0 8:26/M 153 1:54.6 96 32:25.9 18.5mph 126 1:28.2 85 27:22.0 8:50/M 1:29:19.8
90 Christy Nelson Saint Petersburg FL 22 F 101 27:12.8 8:46/M 107 1:17.2 94 32:24.2 18.5mph 107 1:12.9 83 27:20.4 8:49/M 1:29:27.8
91 Kimberly Tilki Oldsmar FL 9 F 94 26:50.6 8:39/M 74 1:07.9 68 30:52.0 19.4mph 82 1:05.7 109 29:40.1 9:34/M 1:29:36.5
92 David Tilki Oldsmar FL 10 M 102 27:15.5 8:47/M 13 0:43.5 76 31:38.8 19.0mph 19 0:38.2 105 29:23.5 9:29/M 1:29:39.7
93 Michael Whittaker Seminole FL 198 M 99 27:02.6 8:43/M 36 0:54.3 74 31:32.6 19.0mph 84 1:06.6 104 29:11.3 9:25/M 1:29:47.7
94 Pam Baad Sarasota FL 174 F 91 26:38.4 8:35/M 91 1:12.9 127 35:17.9 17.0mph 57 0:53.5 62 26:00.8 8:23/M 1:30:03.6
95 Pamela Greene Saint Petersburg FL 40 F 89 26:33.7 8:34/M 106 1:16.9 111 33:27.8 17.9mph 137 1:35.5 76 27:10.2 8:46/M 1:30:04.2
96 Richard Menold Tampa FL 129 M 100 27:04.4 8:44/M 57 1:03.5 59 30:03.5 20.0mph 157 2:02.6 113 29:54.6 9:39/M 1:30:08.7
97 Joe Capobianco Alexandria VA 68 M 85 26:13.7 8:27/M 148 1:48.8 97 32:34.9 18.4mph 142 1:40.2 94 28:10.8 9:05/M 1:30:28.5
98 Paul Triska Palm Harbor FL 176 M 92 26:38.7 8:35/M 104 1:15.4 84 31:58.6 18.8mph 116 1:19.9 106 29:27.1 9:30/M 1:30:39.9
99 Chris Meyer Saint Petersburg FL 148 M 105 27:55.2 9:00/M 95 1:13.4 91 32:18.9 18.6mph 88 1:07.1 98 28:28.5 9:11/M 1:31:03.2
100 Christina Walker Saint Petersburg FL 93 F 96 26:59.1 8:42/M 151 1:51.5 117 34:02.3 17.6mph 101 1:11.4 84 27:21.2 8:49/M 1:31:25.7
  ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run 2 ------------ Total
Place Name City Bib No Gender Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
101 Amanda Lebiszczak Palm Harbor FL 92 F 93 26:50.5 8:39/M 150 1:51.1 85 31:59.4 18.8mph 152 1:53.0 102 28:57.7 9:20/M 1:31:31.8
102 Eve Goldberg Osprey FL 72 F 115 29:05.3 9:23/M 87 1:10.9 41 28:45.6 20.9mph 95 1:08.9 124 31:24.6 10:08/M 1:31:35.5
103 Kathleen Curtis Naples FL 143 F 106 28:03.0 9:03/M 100 1:15.0 92 32:19.5 18.6mph 75 1:04.3 103 28:59.2 9:21/M 1:31:41.1
104 Susan Scott Bradenton FL 121 F 111 28:46.9 9:17/M 111 1:17.8 63 30:27.5 19.7mph 132 1:30.5 114 29:57.8 9:40/M 1:32:00.8
105 Randy McGough New Port Richey FL 111 M 107 28:07.2 9:04/M 102 1:15.1 80 31:48.0 18.9mph 139 1:38.4 107 29:28.5 9:30/M 1:32:17.4
106 Joe Richards Lakeland FL 32 M 120 29:16.0 9:26/M 158 2:06.9 66 30:43.8 19.5mph 140 1:38.7 108 29:36.1 9:33/M 1:33:21.7
107 Bruce Polon Marietta GA 116 M 104 27:50.0 8:59/M 164 2:19.2 114 33:39.7 17.8mph 164 2:21.0 78 27:17.0 8:48/M 1:33:27.0
108 Dennis Houseman The Villages FL 24 M 113 29:01.9 9:22/M 127 1:31.9 79 31:47.7 18.9mph 133 1:31.3 112 29:54.1 9:39/M 1:33:47.2
109 Ed Ruark Tampa FL 138 M 130 30:04.9 9:42/M 139 1:38.9 52 29:38.7 20.2mph 121 1:24.9 123 31:11.5 10:04/M 1:33:59.0
110 Stephen Sexauer Saint Petersburg FL 137 M 135 30:37.3 9:53/M 53 1:02.4 124 35:01.2 17.1mph 141 1:39.1 67 26:26.4 8:32/M 1:34:46.6
111 Debi Brightwell Lakeland FL 64 F 110 28:36.2 9:14/M 27 0:51.1 122 34:54.9 17.2mph 33 0:46.0 117 30:20.3 9:47/M 1:35:28.7
112 Meredith Blocker Saint Petersburg FL 43 F 109 28:32.1 9:12/M 118 1:23.4 132 35:45.3 16.8mph 135 1:33.4 101 28:33.8 9:13/M 1:35:48.1
113 Graham Fox Saint Petersburg FL 216 M 124 29:34.6 9:32/M 62 1:05.0 71 31:12.0 19.2mph 56 0:53.3 138 33:28.0 10:48/M 1:36:13.1
114 Christopher Wells Tampa FL 166 M 128 29:54.9 9:39/M 61 1:04.8 73 31:28.8 19.1mph 72 1:01.7 137 33:24.8 10:46/M 1:36:55.2
115 Jodi Frazier Tampa FL 87 F 133 30:19.3 9:47/M 136 1:38.2 110 33:27.6 17.9mph 149 1:51.0 110 29:41.1 9:35/M 1:36:57.4
116 Linda Richards Lakeland FL 33 F 119 29:13.6 9:25/M 132 1:34.4 120 34:31.3 17.4mph 127 1:29.0 120 30:45.8 9:55/M 1:37:34.2
117 Rebecca Chesser Odessa FL 131 F 129 29:58.4 9:40/M 112 1:18.6 100 32:53.9 18.2mph 144 1:43.0 126 31:46.6 10:15/M 1:37:40.8
118 Jean Delbrune Saint Petersburg FL 29 M 126 29:49.1 9:37/M 156 1:59.5 103 33:10.0 18.1mph 114 1:18.1 125 31:36.8 10:12/M 1:37:53.6
119 Sharlee Workman Largo FL 48 F 125 29:35.9 9:33/M 55 1:02.9 134 36:02.4 16.7mph 68 0:59.0 121 30:50.0 9:57/M 1:38:30.4
120 Shalisa Schiavello Saint Petersburg FL 109 F 95 26:58.9 8:42/M 119 1:23.5 149 38:33.5 15.6mph 161 2:08.4 111 29:41.2 9:35/M 1:38:45.7
121 Mary Campbell Saint Petersburg FL 94 F 112 28:53.4 9:19/M 124 1:28.4 136 37:01.1 16.2mph 115 1:18.1 119 30:23.5 9:48/M 1:39:04.6
122 Noelle Daniel Redington Shores FL 67 F 122 29:22.8 9:28/M 143 1:42.2 109 33:25.2 18.0mph 124 1:26.0 136 33:09.0 10:42/M 1:39:05.4
123 Gail Hardy Lakeland FL 57 F 123 29:32.8 9:32/M 114 1:20.7 137 37:04.0 16.2mph 71 1:01.3 118 30:22.0 9:48/M 1:39:21.1
124 Lindsay Bell Saint Petersburg FL 63 F 137 31:25.9 10:08/M 41 0:57.9 125 35:08.1 17.1mph 65 0:57.4 122 31:06.3 10:02/M 1:39:35.9
125 Gerard Donnelly Tampa FL 19 M 138 31:36.8 10:12/M 45 0:59.1 108 33:22.3 18.0mph 103 1:11.8 130 32:28.8 10:28/M 1:39:39.0
  ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run 2 ------------ Total
Place Name City Bib No Gender Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
126 Elizabeth Westrip Woodstock GA 155 F 83 26:10.6 8:26/M 99 1:14.4 163 43:53.7 13.7mph 100 1:10.9 86 27:30.2 8:52/M 1:40:00.0
127 Jeff Wunderlich Seminole FL 159 M 108 28:11.3 9:05/M 26 0:49.7 147 38:12.5 15.7mph 21 0:38.9 135 32:58.7 10:38/M 1:40:51.3
128 Charlie Westrip Woodstock GA 156 M 84 26:12.8 8:27/M 89 1:12.3 164 43:54.7 13.7mph 96 1:09.3 96 28:24.3 9:10/M 1:40:53.7
129 Mitchell Veix Saint Petersburg FL 71 M 132 30:08.4 9:43/M 29 0:51.7 140 37:10.4 16.1mph 46 0:49.4 132 32:37.1 10:31/M 1:41:37.2
130 Heather Turner Tampa FL 158 F 116 29:08.8 9:24/M 105 1:16.2 143 37:21.7 16.1mph 112 1:16.7 133 32:45.7 10:34/M 1:41:49.2
131 Samantha Fernandez Saint Petersburg FL 134 F 114 29:03.7 9:22/M 68 1:06.7 150 38:45.8 15.5mph 106 1:12.3 127 31:51.4 10:16/M 1:42:00.0
132 Shawn Snyder Sarasota FL 167 F 146 32:54.2 10:37/M 85 1:10.6 121 34:51.8 17.2mph 64 0:56.4 129 32:26.6 10:28/M 1:42:19.8
133 Larry Hevner Clermont FL 27 M 121 29:19.6 9:27/M 134 1:38.0 142 37:20.8 16.1mph 146 1:46.8 128 32:20.1 10:26/M 1:42:25.5
134 Carlann Evans Sarasota FL 218 F 136 30:55.2 9:58/M 115 1:21.0 133 35:46.4 16.8mph 155 1:58.6 131 32:32.7 10:30/M 1:42:34.0
135 Phyllis Weitzner Sarasota FL 182 F 127 29:49.5 9:37/M 135 1:38.1 139 37:10.0 16.1mph 148 1:49.5 134 32:54.3 10:37/M 1:43:21.6
136 Tom Bell St Petersburg FL 183 M 144 32:47.6 10:35/M 46 1:00.0 102 33:02.8 18.2mph 63 0:56.1 144 35:49.6 11:33/M 1:43:36.4
137 Julia Smith Tampa FL 114 F 139 31:42.1 10:14/M 160 2:07.4 118 34:22.8 17.5mph 159 2:04.6 139 33:31.9 10:49/M 1:43:48.9
138 Charles Westrip Woodstock GA 154 M 118 29:12.6 9:25/M 90 1:12.5 165 43:56.8 13.7mph 99 1:10.8 95 28:21.0 9:09/M 1:43:53.8
139 Clinton Freeman Tampa FL 23 M 117 29:11.2 9:25/M 121 1:23.8 90 32:05.8 18.7mph 89 1:07.3 163 42:20.9 13:39/M 1:46:09.2
140 Emil Suarez Saylorsburg PA 28 M 149 33:15.6 10:44/M 152 1:52.4 107 33:20.6 18.0mph 156 1:59.8 149 36:31.8 11:47/M 1:47:00.5
141 Greg Concannon Safety Harbor FL 145 M 145 32:54.0 10:37/M 122 1:25.1 105 33:16.1 18.0mph 151 1:52.7 151 38:11.3 12:19/M 1:47:39.3
142 Douglas Halbert Largo FL 187 M 131 30:07.4 9:43/M 169 2:43.2 146 38:01.2 15.8mph 163 2:19.7 141 35:01.2 11:18/M 1:48:12.9
143 Kristen Collins Largo FL 15 F 153 35:05.8 11:19/M 82 1:09.6 123 35:00.6 17.1mph 50 0:50.0 147 36:29.3 11:46/M 1:48:35.5
144 Marty Ransom Mims FL 171 F 141 31:57.5 10:18/M 84 1:10.5 159 41:05.1 14.6mph 77 1:04.9 142 35:01.8 11:18/M 1:50:19.9
145 Susan Preston Sarasota FL 168 F 147 33:00.1 10:39/M 140 1:39.7 135 36:18.4 16.5mph 138 1:37.2 152 38:13.1 12:20/M 1:50:48.7
146 William Meadows Tampa FL 178 M 156 35:25.2 11:25/M 155 1:58.0 126 35:08.2 17.1mph 166 2:28.5 145 36:03.2 11:38/M 1:51:03.3
147 Cindy Clark New Port Richey FL 181 F 134 30:22.7 9:48/M 162 2:08.6 157 39:48.3 15.1mph 167 2:34.6 148 36:29.9 11:46/M 1:51:24.2
148 Monty Seidler Palm Harbor FL 20 M 157 35:55.8 11:35/M 131 1:34.2 144 37:35.6 16.0mph 160 2:05.9 140 34:21.2 11:05/M 1:51:32.9
149 Anh Chau Clearwater FL 55 F 143 32:08.1 10:22/M 98 1:14.1 167 46:52.4 12.8mph 145 1:45.1 115 30:00.6 9:41/M 1:52:00.5
150 Yen Chau Largo FL 54 F 142 32:03.5 10:20/M 108 1:17.5 166 46:52.1 12.8mph 147 1:47.2 116 30:03.5 9:42/M 1:52:03.9
  ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run 2 ------------ Total
Place Name City Bib No Gender Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
151 Laurence Fejes Pompano Beach FL 100 M 154 35:06.2 11:19/M 93 1:13.0 131 35:44.4 16.8mph 79 1:05.5 155 38:58.0 12:34/M 1:52:07.3
152 Catherine Kleber Palm Harbor FL 107 F 152 34:45.8 11:13/M 141 1:41.1 128 35:20.9 17.0mph 130 1:30.3 154 38:54.1 12:33/M 1:52:12.4
153 Lenny Simon Clearwater FL 77 M 150 33:19.2 10:45/M 149 1:49.6 138 37:08.0 16.2mph 153 1:53.8 153 38:32.4 12:26/M 1:52:43.2
154 Sarina Dipiazza Gulfport FL 119 F 140 31:50.0 10:16/M 116 1:21.3 160 41:40.4 14.4mph 154 1:56.5 146 36:05.2 11:38/M 1:52:53.7
155 Jessica Boson Sarasota FL 95 F 160 36:56.8 11:55/M 88 1:11.3 116 33:50.4 17.7mph 119 1:22.9 157 41:02.8 13:14/M 1:54:24.3
156 Tiffany Hull Saint Petersburg FL 82 F 148 33:12.1 10:43/M 138 1:38.6 162 42:52.9 14.0mph 143 1:42.6 150 36:54.9 11:54/M 1:56:21.2
157 Anita Martin Safety Harbor FL 160 F 155 35:20.1 11:24/M 129 1:33.1 153 39:03.1 15.4mph 122 1:25.6 156 39:10.7 12:38/M 1:56:32.8
158 Rajesh Ruia Lutz FL 84 M 161 37:54.0 12:14/M 159 2:07.0 151 38:55.3 15.4mph 168 2:37.7 143 35:31.1 11:27/M 1:57:05.3
159 Sharon Trepiccione Bradenton FL 38 F 158 36:07.2 11:39/M 163 2:12.2 130 35:32.7 16.9mph 162 2:14.3 160 41:14.3 13:18/M 1:57:20.9
160 Shannon Deter Tarpon Springs FL 75 F 159 36:10.6 11:40/M 117 1:22.8 155 39:21.3 15.2mph 92 1:08.6 162 42:15.2 13:38/M 2:00:18.7
161 Catherine Dehaan Seminole FL 208 F 162 38:20.2 12:22/M 147 1:48.3 148 38:22.3 15.6mph 105 1:12.3 164 42:48.5 13:48/M 2:02:31.9
162 Dann Ridgeway Dunedin FL 213 M 151 33:53.5 10:56/M 47 1:00.8 168 47:04.3 12.7mph 51 0:50.3 158 41:08.9 13:16/M 2:03:58.1
163 Kim Teter Tampa FL 36 F 168 41:08.2 13:16/M 123 1:26.7 152 39:00.9 15.4mph 102 1:11.5 161 41:27.1 13:22/M 2:04:14.5
164 Lisa Dinardo Saint Petersburg FL 73 F 167 40:58.8 13:13/M 154 1:57.3 154 39:13.5 15.3mph 134 1:31.9 159 41:12.2 13:17/M 2:04:53.8
165 Tanya Kinnard New Port Richey FL 132 F 165 40:33.5 13:05/M 167 2:41.7 161 42:15.0 14.2mph 69 1:00.2 165 42:49.0 13:49/M 2:09:19.6
166 Jennifer Leondike Spring Hill FL 128 F 166 40:33.6 13:05/M 168 2:42.5 145 37:42.2 15.9mph 158 2:04.2 167 46:18.0 14:56/M 2:09:20.7
167 Liesel Muth Riverview FL 88 F 163 38:51.3 12:32/M 157 2:01.0 169 51:41.7 11.6mph 150 1:52.0 166 46:09.0 14:53/M 2:20:35.2
168 John Von Lackum Sun City Center FL 35 M 169 49:38.0 16:01/M 165 2:21.9 156 39:25.2 15.2mph 169 2:46.6 168 53:20.2 17:12/M 2:27:32.1
DQ Dawn Narramore Tampa FL 193 F 164 39:12.6 12:39/M 166 2:25.4 158 39:50.9 15.1mph 165 2:28.2 DQ 0:57.8 0:18/M 1:24:55.1
Top  

Teams

  ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run 2 ------------ Total
Place Name City Bib No Gender Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 Progressive Training Team Tampa FL 206 M 1 16:08.0 5:12/M 1 0:31.9 2 27:46.7 21.6mph 6 0:54.7 1 16:19.0 5:16/M 1:01:40.5
2 Will Du for a Donut Odessa FL 214 M 2 22:44.1 7:20/M 2 0:38.6 1 23:56.8 25.1mph 1 0:19.3 2 21:20.3 6:53/M 1:08:59.3
3 Brit N Wit Clearwater FL 202 F 4 26:07.6 8:25/M 3 0:41.7 3 29:32.8 20.3mph 3 0:36.0 4 27:07.7 8:45/M 1:24:06.0
4 Tinley Arnold Saint Petersburg FL 205 F 3 23:13.7 7:29/M 5 0:50.8 5 35:59.0 16.7mph 2 0:33.2 3 24:10.1 7:48/M 1:24:47.0
5 Jennie and Pennie 203 F 5 29:27.0 9:30/M 7 1:00.1 6 37:51.3 15.9mph 4 0:36.7 7 33:59.1 10:58/M 1:42:54.3
6 Swindle Lippett Palm Harbor FL 204 F 6 30:40.7 9:54/M 6 0:54.7 7 40:56.6 14.7mph 5 0:42.8 5 30:40.7 9:54/M 1:43:55.6
7 Rum Runners 201 M 7 35:31.6 11:27/M 4 0:45.0 4 35:18.4 17.0mph 7 1:48.1 6 33:53.7 10:56/M 1:47:16.9